Kategoriler
Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Isı düştüğünde cildiniz daha hassas hale gelir. Kış mevsiminin soğuk havası ve rüzgarları, onu daha da dayanıksız hale getirebilir. Soğuk hava, kan dolaşımınızı da yavaşlatabilir. Sonuç olarak cilt, pul pul olabilir ve hücrelere daha az oksijen ulaşır. Bu demektir ki soğuk, rüzgarlı ve rutubetli havada cildiniz kuru, pul pul olma ve çatlama eğilimindedir ve daha gergin olabilir. Susuz kalmak, egzama gibi cilt hastalıklarını azdırabilir. Uç sıcaklıklar arasındaki geçişler -sıcak bir evden dışarının soğuğuna çıkmak- çatlak damarların görünümünü veya rozaseyi (yüzün kızarmasına yol açan cilt iltihabı) daha kötü hale getirebilir.Kışın ısınmaya çalışmak, beraberinde başka bir takım sorunlar getirir. Kalorifer yakmak, kalın yorgan ya da elektrikli battaniye kullanmak ve pencereleri sıkı sıkıya kapalı tutmak da cildi susuz bırakabilir ve cildin zamanından önce yaşlanmasına neden olur. Gözlerin çevresinde ince çizgiler, şişlik ve pençe pençe bir görünüm dikkatinizi çekebilir.

SOĞUK HAVADA CİLT BAKIMI

■ Oda sıcaklığını olabildiğince düşük tutun. Gerekiyorsa daha kalın giyinin.

■ Radyatörlerin ya da ısı kaynaklarının yanma su kapları yerleştirerek veya soğuk buhar makinesi alarak havanın nemlenmesini sağlayın.

■ Elektrikli battaniye ve diğer yatak ısıtıcılarından uzak durun. Uykuda vücut ısınızı olması gerekenden daha yüksek bir ısıda tutabilirler.

■ Geceleri temiz havanın girmesi için bir pencereyi açık bırakın.

■ Vücudunuzu sıkıca saran dar giysiler yerine bol giysiler giyin. Sıkı giysiler kan dolaşımını engelleyebilir, yapışan kumaşlar cildinizi tahriş edebilir.

■ Kanın vücutta dolaşımını sürdürmek için kışın düzenli egzersiz yapın.

■ Susuz kalmayı önlemek için bol su için.

■ Özellikle açık havaya çıkarken iyi bir nemlendirici kullanın. Yüze nemlendirici sürerken dudaklarınızı unutmamalısınız.


YORUMLAR