Genel

Tik Nasıl Önlenir: Çocuğa Baskı Yapmayın

Tik sebepleri nelerdir? Çocukluktan itibaren tik nasıl önlenir? Uzman sağlık yetkilileri genellikle çocuklarda görülen ; gereksiz öksürme,boğaz temizleme,amaçsız davranışlar ve istem dışı hareketlerin birer tik olduğunu belirtiyor.
Tik çeşitlerinden biri olan ses çıkarma tikleri çocuklarda,boğaz temizleme,kendi kendine anlamsız sözcükler söyleme,duyduğu en son kelime tekrar etme gibi tik hareketleride çocuklarda yaygın olarak bulunur.

Tiklerin oluşmasında kişiye baskı uygulayan dış etkenler ve genetik rahatsızlıklar önemli bir etkendir.Amaçsızca yapılan hareketler baskılayıcı bir etkiye sahiptir.Yani istem dışı yapılan hareketlerdir.

Tik oluşmasında ayrıca çevresel etkenler de yer edinir.Kişide görülen tik belirtileri ,kişiyi olumsuz yönde etkileyen ve gerginlik hissi yaşamasını sağlayan bir olay sonrasında ortaya çıkar.

Uzmanlar,ailelerin çocuklarına yaptığı azarlamalar ve baskıların tik sorununu ortaya çıkaracağını vurguluyor.Bir süre sonra geçici olan tiklerin yanı sıra kalıcı tiklerde vardır.Bu tikler yani istem dışı hareket alışkanlığı çocuk yaşlarda yani 7-15 yaşları arasında görülür.Duruma göre bir süre sonra geçebilir yada kişiyi belli bir yaşa kadar takip edebilir.

Geçici tikler genellikle vücudun belli bir bölgesinde temasla görülen tik çeşitleridir.Bu tür tikler belli bir yaşa gelince geçebilir.Geçici tikler grubundaki istem dışı hareketler kısa bir süre sonra geçmiyorsa buna “uzun süren tik bozukluğu” denilir.Genel olarak çocuklarda görülen geçici tikler erişkin yaşa gelmeden kaybolur.Ancak erişkin yaştan sonra kalıcı olanlarda vardır.

Çocuklara bulaşan tiklerin çoğu öğretmen ve ailelerin uyguladığı baskılar ve azarlamalar yüzünden oluşur.Bu sorunların çocuğunuzun yaşamını bir ömür boyunca etkilemesini istemiyorsanız baskı ve azarlamaları bir kenara bırakın.Çocuğunuzla yaşadığınız sorunlar uygun bir dille çözümleye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir