Genel

Toksinleri Vücuttan Atmanın Yolları: Detoks Yiyecekleri

Toksinleri vücuttan atmak için detoks yiyeceklerinden bahsetmek istiyoruz. Bu yiyecekler toksinlerden kurtulmanız için faydalı yiyecekler… Toksinleri vücudunuzdan atmak için işte faydalı yiyecekler:

Toksinleri Vücuttan Atmak İçin

Sizi halsiz hissettirip, depresyona sokabilen ve hayat kalitenizi bu şekilde azaltan sorunların nedeni; bedenimizde biriken toksinlerdir. Hücre, doku ve organlarımızı, günümüz koşulları, hormonlu gıdalar, çevre kirliliği ve stres gibi birçok etken paslandırıp, birçok hastalığa neden oluyor. Bunların tümü de hafiflenmeye, temizlenmeye, arınmaya yani detokslanmaya ihtiyacınız olduğunu gösteriyor. Sizi içten dışa temizleyip, canlandıran, yaşam enerjisi veren yani detoks etkisi yapan yiyeceklerin listesini diyetisyenler şöyle sıralıyor; dört yoldan vücudumuz toksinleri atar; bu yollar karaciğerden safra kesesi yoluyla bağırsaklar, balgamla ve deri yoluyla ve de idrar yoluyla. Karaciğer, vücudumuzun toksinleri temizlemekte kullandığı en önemli yollardan biridir. Toksik maddeler karaciğer yoluyla safra aracılığıyla atılır. Zehirli maddeler, detoks yapan maddeler kullanılırken safra aracılığıyla bol miktarda bağırsaklara dökülür ve vücut temizlenir.<!–adsense–>

Toksinleri Vücuttan Atmaya Yarayan Detoks Yiyecekleri

Vereceğimiz yiyecekleri, 1-2 hafta boyunca diyet listenize ekleyip, yemeye devam edin. Karaciğer ve iç organlarınızda 5 gün içinde temizlenme başlayacaktır. Böylece sağlıklı bir bedene kavuşacaksınız.

Elma: Bu gıda muhteşem bir detoks etkisi yapar. Yapısındaki lif zenginliği ile peklik çekmenizi önler ve toksinleri temizlemeye yardımcı olur. İçeriğinde taşıdığı bikarbonat iyonları sayesinde elma, sindirimi kolaylaştıran tek meyvedir. Bakterilerin çoğalıp azalmasını, yemekten önce yenen bir elma ayarlamada rol oynar ve kabızlığı da bu sayede önler.

Elmada bulunan C vitamini bağışıklık için, savunma sisteminin kuvvetlendirir. Soğuk algınlığı virüsleri de bu sayede vücuda giremez.

Zerdeçal: Hint ve Çin yemek kültüründe de özel bir yeri olan hintsafranı yani zerdaçalın yapılan son araştırmalarda, bol miktarda içinde barındırdığı antioksidan yardımıyla vücuttan toksinlerin atılması, karaciğerin sağlıklı çalışması, sindirim sisteminin düzenli işleyişi gibi sağlık konusunda birçok faydasının olduğu ortaya çıkmıştır. Yaşla birlikte hasar gören hücrelerin tamiratıyla, antioksidanlar ilgilenirler, yani onarırlar. Bedenimizi antioksidan içeren gıdalarla besleyip, vücudumuz için zararlı olan serbest radikallerle mücadele etmek, bir detoks programının amacıdır. Toz zerdeçaldan her gün bir tatlı kaşığı alınmalıdır. Çünkü bu karaciğerin keni kendine detoks yapmasını sağlayacaktır.

Limon: Limon hem bol miktarda antioksidan barındırır, hem de bir C vitamini deposudur. Limondaki C vitamini, vücuttaki glutatyon bileşeninin üretimine yardımcı olur. Bu bileşen, ciğerlere detoks işlemi sırasında destek olur.

Kuşkonmaz: Vitamin ve minerallerin dolu olduğu, karaciğeri koruyan ve serbest radikallerle savaşan vitamin haplarının doğal şekli olarak bu sebzeyi düşünebiliriz. İçten temizleyerek, vücutta biriken ödemi atar. Kuşkonmazdan yarım bardak pişirip yemek sağlığınız için çok faydalıdır.<!–adsense–>

Kırmızı Pancar: Kırmızı pancar vücuttaki toksinlerden kurtulmak için en faydalı besinlerden birisi… Organları ve sindirim sistemini koruyup temizlemeye yardımcı pek çok faydalı bileşen barındıran kırmızı pancar, vücuttaki toksinlerden kurtulmak için yüksek etkiye sahip bir gıda. Kırmızı pancar glukoz seviyesini azaltır, kalbe faydalıdır ve sinir sistemine bir çok yararlı etkiye sahiptir. Kırmızı pancarın uykudan hafızaya bir çok zihin etkinliğinde de faydaları olduğu düşünülmektedir.

Brokoli: Beslenme uzmanları tarafından brokoli, en sağlıklı tüketilmesi gereken bitkiler arasında gösterilir. Karaciğeri brokoli çalıştırır ve detoks etkisi yapar, cildin kendini yenileme sürecini hızlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir