Kategoriler
Ürtiker- Kurdeşen Bitkisel Tedavi: Doğal Yollarla Kurdeşen Tedavisi

Ürtiker- Kurdeşen Bitkisel Tedavi: Doğal Yollarla Kurdeşen Tedavisi

Kurdeşen (Ürtiker) deri döküntüleri ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.Kurdeşen hakkında şu yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz: Kurdeşen nedir? Belirtileri nelerdir? Kurdeşen için bitkisel çözüm önerilerini sizler için biraraya getirdik. Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu ve dieğr uzmanların bitki kürleri şunlar:

Ahmet Maranki Kurdeşen İçin Doğal Tedavi

Prof. Dr. Ahmet Maranki kurdeşen hastalığına karşı karaciğerin temizlenmesi gerektiğini söylüyor. Kozmik beden temizliği yapılırsa karaciğer ve safra kesesi temizlenir. Ahmet Maranki’nin kurdeşen için bitkisel çözüm önerileri şunlar: 1- Hindiba şerbeti, Sahdere şerbeti, Peynir suyu karıştırılıp bol içilir.
2- Ravend, karahelile ve koruk şerbeti peynir suyuyla içilir.

İbrahim Saraçoğlu Kurdeşen İçin Bitkisel Çözüm: Kurdeşen-ürtiker için süpürge tohumu kürü

Bir yemek kaşığı süpürge tohumunu havanda iyice ezdikten sonra günde iki defa (sabah-akşam) aç karnına birkaç yudum su ile için. Bu kür kurdeşene karşı % 60- % 70 oranında etkilidir.

Ömer Osman Korkmaz Kurdeşen Bitkisel Tedavi

Bir tutam eğrelti otunu elinizde ufalayın. Suyun içine katın. Ayva ağacının dibinden bir avuç toprak alıp ,o suyun içine ilave edin. Bu su ile haftada 3 kere banyo yapın.

Kurdeşen İçin Şifalı Bitkiler ( Dr. James A. Duke- Yeşil Eczane kitabı)Doğal antihistaminler:  Papatya , yabani mercanköşk, sedefotu, fesleğen, ekinezya, rezene, incir, ginko, greyfurt, çarkıfelek çiçeği, tarhun, çay, kekik ve civan perçemi doğal antihistamin içerirler.

bünyelerde bu tip reaksiyonlar oluşturabilir; fakat bir de papatyanın içerdiği antihistaminik bileşiklere bakın: Apigenin, Bazı bitki uzmanları, papatyanın histamin alerjisi reaksiyonlarına yol açabildiğine dikkat çekiyorlar.

Kurdeşen İçin Bitki Çayı

Fesleğen, papatya, rezene, yabani mercanköşk, tarhun ve çaydan oluşan bir karışımın çayını yapabilirsiniz. Bu bitkisel karışımla hazırladığınız çayın birkaç bardağını banyo suyunuza dökmenizi ya da kompres yapmanızı tavsiye ederim. Tabii içecek olarak da kullanabilirsiniz. Antihistaminikler vücudunuzun içinde de dışında olduğu kadar yararlı olacaklardır.

Kurdeşen İçin Faydalı Bitkiler

Maydanoz (Petroselinum crispum): Yapılan bir bilimsel araştırma, maydanozun histamin salgılanmasını engellediğini ortaya koymuştur. Eğer kurdeşen olduysanız, bir parça maydanozun suyunu sıkıp havuç ya da domates gibi sebze sularıyla karıştırıp için.

Domuzotu (Amaranthus): Dr. John Heinerman’a göre domuzotu tohumlarından yapılmış bir çay, kurdeşen, egzama ve sedef yaralarını yıkamak için kullanabileceğiniz harika bir solüsyondur. Bu çayı yapmak için 750 mi. kaynar suya iki çay kaşığı domuzotu tohumu atıp, 15-20 dakika dinlenmeye bırakmanız yeterli olacaktır.

Zencefil (Zingiber officinale): Kanadalı herbalist Terry Willard, bir yiyecek alerjisi nedeniyle kurdeşen olduğunda, 250 gr. zencefili büyük bir kaseye doldurduğu 4 litre suya koyup beş dakika beklettikten sonra, elde ettiği solüsyonu banyo küvetine döküp içine girmiş. Bir süre bu şekilde kaldıktan sonra, bir süngere döktüğü papatya çayı ile bütün vücudunu temizlemiş. “Her zaman işe yaradı,” diyor.

Kurdeşen İçin Şifalı bitkisel yağlar

Aromaterapistler kurdeşen tedavisi için papatya yağı öneriyorlar. Ben de bu öneriye katılıyorum. Bir ya da iki damla papatya yağını kurdeşenli bölgeye damlatın ve masaj yapın. Bitkisel yağlardan söz etmişken, farmakognozist Dr. Albert Leung, Frenk kimyonu yağı, karanfil yağı ve oğulotu (melisa olarak da bilinir) yağlarının da güçlü antihistaminikler olduğunu söylüyor. 70-80 gram margarinle bu yağların her birinden birkaç damla karıştırarak, kurdeşen kaşıntılarını rahatlatan bir merhem elde edersiniz.

Kurdeşen İçin Diğer Muhtelif bitkiler

Bazı herbalistler, anksiyete ya da stres sonucu ortaya çıkan kurdeşenin tedavisi için, son derece güçlü bir doğal sakinleştirici olan kediotu çayı içilmesini öneriyorlar. Bazıları ise kurdeşenli bölgeye aloe veranın daha yararlı olduğu görüşündeler.

Şiddetli kaşıntıyla seyreden kurdeşen için, sıcak su doldurduğunuz küvetinizin içine birkaç avuç yulaf ezmesi atın. Ne kadar iyi geldiğini görüp şaşıracaksınız.

Nane çayı ya da nane banyosu da kurdeşene iyi gelen yöntemlerden bir tanesidir. Nanenin içeriğindeki temel maddelerden biri olan mentol, kaşıntı giderici özelliğe sahiptir.


YORUMLAR

7 Yorum Yapılmış

 1. ben urtiker(kurdeşen)hastalığ olan bir vAtandaşım gezmediğim doktor yapmadığım tahlil kalmadı.Kortizonlardan şiştim tam 1 yıl boyunca toplum içine çıkamaz hale geldim vucudumda artn kurdeşen git gide gözüme dudaklarıma ve boğazıma çıkmaya başladı.o kdr içim yandıki sizlerle bunu paylaşmak istiyorum birinin tavsiyesiyle bana arap tıbı ile iligili yüzde yüz iğleşeceğini söledi.bende bu tavsiyeye uyarak bu arap tıbı ile ilgili adamı buldum ve 3 seansta kurdeşenden kurtuldum bana ulaşmak istiyosanız e posta adresim songulersan@hotmail.com

 2. dört senedir kurdeşen hastalıgı cekiyorum ilaç kullanıyorum artık ilaçdanda midem bulanıyor lütfen birtafsiye

 3. hocam bende ria var (rahim içi araç)çok illihaplı onun için bi kür verirmsiniz ihtilplı olunca çok sacıcı veriyor

 4. vaskülit ürtiker için yardımcı olacak bir kür tabiki doktorun verdiği ilaçlara destek olarak kullanılırsa şifa olacktır inşallah,benim eşimde vardı bizde bu formülü oradan aldık ve faydasını gördük çok ızdıraplıydı şimdi çok iyi şükür 3 ay boyunca her gün kullanılması gerekiyor günde 3 defa 1-tatlı tatlıkaşığı formül:30 gram şahtere otu
  30 gram ısırgan otu
  30 gram zerdeçal (çekilmiş)
  30 gram karahindiba otu
  30 gram çörek otu (çekilmiş)
  yaklaşık 500 gram çiçek balı (hakiki bal) bu otlar toz halinde çekilip balla karıştırılıp günde üç defa 1 rer tatlı kaşığı alınız ilaçlarınızı da ihmal etmeyiniz.biz doktora danıştık zararı olmaz alabilirsiniz dedi sizlerde doktorunuza mutlaka danışınız.ayrıca floreset diye hazır bir macun var andız pekmezli zerdeçal diye bunuda kullanıyoruz hemen hemen aynı formül içeriği konyada bir firma imal ediyormuş acil şifalar.bu bir öneri değildir sadece biz fayda gördük paylaşmak istedim formül alev forumdan alınmıştır .

 5. Mustafa Bey yukarıdaki formülünüzü ben de uyguluyorum. yanında da süpürge tohumu kullanıyorum. Gerçekten faydasını gördüm. Umarım ürtiker sorununu bitirir bu ilaç,Herkese acil şifalar dilerim.

 6. Kurdeşen için:kilermeni (kil taşının farklı olanı aktarlarda bulunur) ve kükürt,kilermeniyi parçala havanda döv.1 yemek kaşığı kilermeniyi 2 su bardağı suya koy,çay kaşığı 1/4 ü kadar kükürt koy hepsi suda beklesin.O sudan bir hafta sabah akşam iç.O dibe çken kil çamurunu vücudunda kaşınan yerlere sür 2 saat bekle..Ve yine öyle karışımı bir kovaya dök ve banyon bitince o suyu vücuduna dök ve havlu ile kurulan.(en sonki banyo durulama suyun o killi su olsun.)Mide rahatsızlığı olanlar kükürk koymasın ve mide koruyucu ilacı içsinler.

 7. Kurtesene soguk iyi geliyor ben tam bir senedir cekiyorum