Genel

Uyku Sorununu Nasıl Çözülür?

Kimilerimiz, başımızı yastığa koyar koymaz uyuruz; kimimiz ise, zamanın geçmediğinden; ve bir türlü sabah olmadığından şikayet ederiz. Aslında sorun sabah olmasında değildir, ya da merakla beklenen bir yeni gün yoktur. Sorun, uyuyamadığımız için geçmeyen zaman; ve bizim yatakta sıkılmamızdan kaynaklanmaktadır.
Hemen uyuyabilenler şanslıdırlar elbette. Ancak uyuyamayanlar, uykunun, vücutlarına kattığı tüm faydalardan yoksun kalırlar. Bu nedenle, uykunuz için bir takım şeylere dikkat etmeniz ve uykunun size sağlayacağı faydalardan maximum derecede faydalanmanız gerekmektedir. Unutmayın ki, gelen günü zinde karşılamak için yapmanız gereken tek şey, iyi bir uyku çekmektir.
Uykusu gelen insan, sürekli esneyen, az duyan ve gören insandır. Bu belirtileri kendinizde hissediyorsanız, mutlaka o anda uyumanız gerekmektedir; aksi halde, uyku ihtiyacınız artarak devam edecektir. Peki nasıl sağlıklı bir uyku uyuyabilirsiniz?
Sağlıklı bir uyku için, herşeyden önce, uyku zamanınızı düzene sokmalısınız; ve uyumaya alıştığınız bir saat olmalıdır. Geç yatarsanız geç kalkarsınız. Geç uyananlar ise, ertesi gün uyumakta zorlanırlar ve uykusuzluk sorunu ile baş etmek zorunda kalırlar. Bu nedenle, geç yatmak yerine erken yatıp erken kalkmanızı tavsiye ederiz.
Yatak odanızı, uykunuz için hazırlayın. Bunun için yapmanız gereken ilk şey, yatak odanızı, sadece uyku amaçlı kullanmanızdır. Yatak odanızda bilgisayar ve televizyon gibi araçlar bulunmamalıdır. Yatak odanızın renkleri parlak olmamalıdır. Çarşaf ve nevresimleriniz kirli olmamalıdır. Alerji sorununuz varsa, kuş tüyü yastıklar kullanmamalısınız. Odanız hava alan bir oda olmalıdır; soğuk ve temiz hava uyumanızı kolaylaştıracaktır.
Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin. Uyumadan önce illa ki bir şeyler atıştırmak istiyorsanız, bunlar, uyku getiren şeyler olmalıdır; uyarıcı şeyler değil… Peki neler uyku getirir? Şeftali, ton balığı, kayısı, ceviz, bazem, muc… Ve bunların dışında, akşam yemeklerinde de çok yağlı yiyecekler yememelisiniz. Az yağlı ve karbonhidratlı sebzeler ile beslenmenizi uykuya yönlendirmelisiniz.
İçecekleriniz de yiyecekleriniz kadar önemlidir uyku sorunu yaşıyorsanız eğer. Örneğin, alkol kullanıyorsanız, kabus görürsünüz. Kahve ve gazlı içecekler içerseniz, uykusuzluk problemi yaşarsınız. Bu içeceklerin yerine, papatya, mine çayı ya da ıhlamuru tercih etmelisiniz. Bu içecekler sizin rahat ve huzurlu uyumanızı sağlar; aynı zamanda da sakinleştirici özellikleri bulunmaktadır. Sürekli bir uyku sorunuyla karşı karşıya iseniz de, her akşam yatmadan önce, bir bardak süt; içerisinde bir kaşık bal ile, bu kürü deneyin. Uyku sorununuzu ne şekilde çözdüğünü gördüğünüzde siz bile inanmakta zorlanacaksınız.
Stres de, uyku sorununuz açısından etkili bir faktördür. Bu etkin faktörü hayatınızdan yok etmelisiniz. Evet, stressiz gününüz geçmiyor olabilir, ancak bu demek değildir ki, bu stres sizin uykularınızı da elinizden alacak… Gün içerisinde zaten yeterince yaşamıyor musunuz streslerinizi? Bırakın da uyumanıza; ve sakin kafa ile çözüm yolları aramanıza izin versinler geceleri. Eğer duygusal bir şok size stres nedeni oluyorsa, bir profesyonelden yardım almaktan, kesinlikle çekinmeyin.
Uyku sırasında, vücut ısınızın, normal vücut ısısından 2 derece düşük olması gerekmektedir. Uyumadan önce sıcak bir duş yaparsanız; sıcak suyun, sizin vücut ısınızı düşürdüğünü görürsünüz. Bu durum ise daha rahat uyumanızı sağlamaktadır.
Uyumadan önce müzik dinlemek de sizi uyku moduna daha kolay sokacaktır. Ancak müzik seçiminizin, dinlendirici olmasına özen göstermelisiniz. Bir metal müzik ile uyumaz; aksine uyarılırsınız.
Uyku sorunu yaşayanların egzersiz yapmaları da kendilerini iyi hissetmelerine ve rahat bir uyku uyumalarına yardım edecektir; ancak bu egzersizin hafif bir egzersiz olmasına özen göstermelisiniz.
Kaliteli bir uyku sizin hayatınızı daha güzel ve anlamlı bir hale getirecektir. Tüm bu kaliteli uyku önerilerinin de, sağlıklı yaşam açısından size katkıları olacağını aklınızdan çıkartmamalısınız. Sağlıklı yaşam ile kaliteli bir uykuyu birleştirirseniz de, sizin hızınıza ve enerjinize kimsenin yetişemediğini görmeniz zor olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir