Kategoriler
Üzüm Çekirdeği Yağı ve Faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağı ve Faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağı ve Faydaları… Üzüm Çekirdeği Yağı neye yarar? Üzüm Çekirdeği Yağının yararları… Üzüm Çekirdeği Yağı özellikleri… Üzüm çekirdeği yağı nasıl üretilir? Üzüm çekirdeği yağı nerelerde kullanılır? Üzüm çekirdeği yağı ile masaj…

Üzüm çekirdeği yağı nedir?

Üzüm çekirdeğinin faydaları yıllar önce araştırılmaya başlanmıştır. Üzüm çekirdeği, yapısına oranla yüksek miktarlarda sabit yağ içermektedir. İklim koşullarına, üzüm çeşidine ve olgunluğuna bağlı olmak üzere yapısında, %5-20 oranları arasında sabit yağ taşımaktadır. Ortalama olarak yağ içeriği % 12 -13 arasındadır.

Üzüm çekirdeği yağı nasıl elde edilir?

1 litre sabit yağ çıkarmak için 50 kg üzüm çekirdeği, yani 500 kg taze üzüm gerekmektedir. İşlem oldukça zahmetlidir ve teknoloji gerektirir. Üzüm çekirdeği yağı, başta Linoleik ve Oleik asit gibi doymamış yağ asitlerince zengindir. Bileşimindeki doymuş yağ asitleri ender olarak % 15’i aşar. Yani yüksek oranda doymamışlık özelliğindedir.

Üzüm çekirdeği yağı insan vücuduna etkisi: Üzüm çekirdeği yağında %64 oranında bulunan Omega 6 da Omega 3 yağ asidi gibi damar iç çeperlerini koruyucudur ve dolaylı yoldan kılcal damarlar dolaşım sisteminin sağlıklı işleyişini sağlayarak, kalp ritmini de düzenlemeye yardımcıdır. Yine yapısında doğal olarak bulunan E vitamininin güçlü antioksidan etkisi sayesinde kötü kolesterol (LDL-oksidasyonu) azaltılabilir. Yapılan araştırmalarda, diyetlerine belli oranda üzüm çekirdeği yağı eklenen deneklerin kandaki HDL seviyeleri yükselirken, LDL seviyelerinin de düştüğü gözlemlenmiştir.

Üzüm çekirdeği yağı Haricen kullanımı: Üzüm çekirdeği yağı, akışkan bir yağ olması ve esansiyel yağ asitlerince çok zengin olması nedeniyle mükemmel bir masaj yağıdır ve bu nedenle Aromaterapi’de tercih edilir. Deriye kolayca nüfuz eder ve nemlendirir. Yağların direkt olarak nemlendirme özellikleri yoktur, ancak cilt üzerinde ince bir film tabakası oluşturup deri yüzeyinden buharlaşmayla sıvı kaybını yavaşlattıkları için dolaylı olarak nemlendirirler.
Doymamış yağ asitlerinden Linoleik asit (Omega-6) bakımından zengin içeriği, hücre membranlarını rejenere eder ve cildi korur. İçinde yüksek miktarda E Vitamini barındıran ve bu nedenle antioksidan özelliğe sahip bulunan üzüm çekirdeği yağının, kozmetolojide cildin yaşlanmasını yavaşlatıcı onarıcı ve yatıştırıcı etkilerinden yararlanılır. Fransa’da plastik cerrahi alanında estetik operasyon sonrası rehabilitasyon sürecinde, üzüm çekirdeği yağının kullanıldığı bilinmektedir.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Kırmızı üzüm çekirdeklerinden elde edilen üzüm çekirdeği yağı, antioksidan özelliği, içerdiği doğal E Vitamini ve Omega 6 sayesinde, sizi ve kalbinizi korur, daha sağlıklı ve mutlu günler için vücudunuza gerekli desteği sağlar.

Üzüm Çekirdeği Yağı, Vitis Vinifera adı verilen üzümlerin birçok farklı çeşidinin sıkılması ile elde edilir. Yemeklik kullanım dışında, masaj yağı olarak, saç bakım ve güneş yanığı tedavi losyonları üretiminde, vücut, dudak, el kremlerinde ve aromaterapilerde kullanılan bir yağdır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Üzüm Çekirdeği yağı temel olarak, salatalarda, yemeklerde, marine etmede ve kızartmalarda kullanılır. Bununla beraber, sıvı yağ kullandığınız her yemekte üzüm çekirdeği yağını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği yağı, ağızda yağlı bir his bırakmaz ve yemeklerin doğal tatlarını ön plana çıkarır. Özellikle kızartmalarda çok tercih edilen bir yağ olmasının sebebi diğer yağlara oranla yanma derecesinin daha yüksek olmasıdır (yaklaşık 420o F, 216 o C), bu yüzden yüksek ısılarda bile daha az sıçrama ve tütmeye sebep olur. Doğru kızartma teknikleri uygulandığı müddetçe, aynı yağı birçok kez hiçbir sorun yaşamadan kullanabilir ve aynı güzel sonuçları elde edebilirsiniz.

Nötr bir tadı olduğu için özellikle sarımsak, fesleğen gibi baharat ve sebzelerle karıştırıldığında, sos yapımında ve ev mayonezi yapımında çok iyi sonuç verir.

Üzüm Çekirdeği hakkındaki tüm yazılar için tıklayınetiketler:,
28.728 defa okundu

YORUMLAR

2 Yorum Yapılmış

  1. Ya buraya almak satmak degilde birazda sac bakimi veya cilt bakimi icin önerilerde bulunsaniz nasil olurdu acaba ??

  2. Bence güzel ama malum biz kadınlar daha fazlasını isteriz biraz daha sac ve cilt bakımı olabilir