Kategoriler
Vazelin ile Cilt Bakımı: Vazelin Ne İşe yarar?

Vazelin ile Cilt Bakımı: Vazelin Ne İşe yarar?

Vazelin cilt bakımı için ne işe yarar? Vazelin cilt bakımı için kullanılır mı? Vazelin yüze sürülür mü? Aklınızda vazelin ile ilgili bazı sorular varsa, sizin için Vazelinin cilt için bazı faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Cilt bakımından makyaj temizleyicisi özelliğine kadar her türlü amaca hizmet veren vazelin, günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biridir. Durum böyle olunca da sizler için biz de vazelinin hiç bilmediğiniz kullanım alanlarını sıraladık.


Vazelinin faydaları ve kullanım alanları

Vazelin yani bir diğer ismi ile parafin yağı, hem petrolden elde edilen, açık renkli ve macun kıvamında olan bir tür mineral yağdır. Robert Augustus Cheeseborough isminde bir kimyager tarafından geliştirilmiştir. 15-20 karbonlardan vazelin meydana gelir ve çok eski dönemlerden beri sıkça her türlü konuda kullanılan doğal bir üründür. Genellikle renksiz bir yapıya sahip olan vazelin, bazen yarı saydam, bazen sarımsı bir görünüme de bürünebilir. Ancak birçok firma vazelini renkli ve kokulu şekillerde de üretebilmektedir.

Diğer yandan vazelinin en büyük özelliği nemlendirici olarak bilinse de nemlendirmesinin yanı sıra birçok faydası da bulunur. Mesela pansuman sırasında koruyucu olarak kullanılırken merhem ve kozmetik ürünler içerisinde de sıvı yağ olarak kullanılmaktadır.

Vazelin ile Cilt Bakımı: Vazelin yüze sürülür mü?

Vazelini yüze sürmek, cildi yumuşatır ve cilt kuruluğunu giderir. Bir çok losyon ve kremin yapısında zaten vazelin yer almaktadır. Cilde sürüldüğünde kuruluk ve çatlakları giderir. Ciltteki pul pul dökülmelere ve çatlaklara iyi gelir.

Dudak Koruyucu

Mevsim geçişlerinde özellikle cildin farklı reaksiyonlar göstermesi oldukça doğal bir durumdur. Soğuk havaya uyum sağlamaya çalışan dudaklarımız da buna dahildir. Hassas bir yapıya sahip dudaklar soğukla temas etmesi neticesinde kuruyarak çatlayabilir. Dudaklarınızın bu durumda soluk ve kuru yapısını vazelinle eski haline döndürebilirsiniz. Vazelini bunun için ister çok az toz şekerle peeling olarak kullanın, isterseniz de sade bir biçimde nemlendirici olarak kullanın.

Nasır tedavisi

Nasır ayaklarda oluşan cilt rahatsızlıklarından en yaygın olanıdır. Taş gibi adeta sert olan bu bölgeyi vazelinle yumuşatabilirsiniz. Diğer yandan sık sık kuruyan ve çatlayan ayak tabalarınızı da geceleri uyumadan evvel vazelinle masaj yaparak tahatlayabilirsiniz.

Tırnak bakımı

Sık sık manikür ve pedikür yaptırıyorsanız sürekli gittiğiniz güzellik merkezinde kullanıldığını mutlaka fark etmişsinizdir. Vazelin devamlı kırılan ve dayanıksız olan tırnaklarınıza esneklik kazandırarak güçlendirir. Siz de eğer güçsüz tırnaklarınızdan ve etrafındaki kuru deriden rahatsızsanız gece yatmadan evvel ellerinize ve tırnaklarınıza iyice vazelin sürerek onları daha bakımlı hale getirebilirsiniz.


Saç bakımı

Bir türlü ayrılmak bilmeyen saç kırışıklıkları kadınların en büyük sıkıntılarından biridir. Bir de hele saçlarınız uzunsa banyo yapmak sizin için de ölüm olabilir. Birçok şampuan ve saç kremi ürününün içerisinde yer alan vazelin, saçlarınızın daha kolay taranmasında ve uçlarda başlayan kırıkların giderilmesinde oldukça etkilidir.

Makyaj temizleyici

Su bazlı birçok makyaj temizleyici ürünün aksine vazelin oldukça etkili bir makyaj temizleyicisidir. Ayrıca içerisinde katkı maddesi de yer almaz. Makyaj temizliğiniz için vazelini kullanmaya karar verirseniz sonrasında soğuk suyla temizlemeyi de unutmayın.

Katkısız highlighter

Son günlerin en büyük makyaj trendi olan highlighter ürünler arasında oldukça eskiye dayanmaktadır. Makyajınızı yaparken yüzlerce lira vermek yerine doğal bir highlighter olan vazelini kullanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey, elmacık kemiklerinizle kaş kemiklerinize vazelin sürmek olacaktır.457 defa okundu

YORUMLAR