Genel

Vinil Yer Döşemelesinin Tercih Sebepleri

Ev dekorasyonunda, gün geçtikçe yeni ürünler geliştirilmeye devam ediliyor. Bu ürünlerin arasında, mobilya ve boya malzemelerinin olduğu kadar, yer döşemelerinin de var olduğunu biliyoruz.
Yer döşemeleri arasında laminat döşemeler, fayanslar, mermerler ne kadar varsa; karolar da o kadar var aslında. Ve karoların gelişimi o kadar eskidir ki, 12. yüzyıla dayanmaktadır. Ancak popüleritesini dönem dönem kaybettiği de bilinmektedir. Karoların kullanılmamasının en önemli nedeni, kimyasal ürünlerle birleştiği zaman olumsuz etkilenebilmesi iken, günümüzde kullanılan vinillerin, kimyasal ürünler ile temizlendiklerinde hiç bir sorun yaratmadıklarını görebilmemiz mümkün.
Geometrik desenleri ile her ortamın tasarımına uydurulabilen vinillerin pek çok artı özellikleri de mevcut: herşeyden önce, kimyasal maddelerle temizlenebilme özelliğine sahipler. Bu özellik sayesinde, bakteri barındırma özelliğinden oldukça uzaklar. Bunun sonrasında ise, sesi tutma özelliğine sahipler; yani sizin evinizde konuşulanların, alt komşunuz tarafından duyulmasına imkan bulunmamakta. Çabuk eskime özelliğinin bulunmadığı viniller ekonomik olmaları nedeniyle de tercih sebebi olmayı başarıyorlar.
Olumsuz özellikleri de yok değil elbette vinillerin. Bu olumsuz özelliklerin başında, ateşle birebir temas etmesi sonucunda oluşan deformantasyon söz konusu; ancak, kimsenin evinde karolarının üzerinde, ateş topları ile oynamadığını biliyoruz. Döşenmesi oldukça kolay olan vinilin, döşendiği ortamın, 48 saat boyunca, 18 ile 29 derece arası sıcaklıkta tutulması gerekiyor; aksi takdirde vinilin yapışmasında bir takım sorunlar ortaya çıkabiliyor.
Döşeme işlemini, vinili temin ettiğiniz yerden uzman bir ekip çağırarak yaptırabileceğiniz gibi; sizin de yapabilmeniz mümkün. Ancak döşeme işlemini yapacak olan sizseniz, bir takım şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken şeylerin başında ise, size tavsiye edilen yapıştırıcıyı kullanmak geliyor. Bunun yanında, alerjik durumlara sebebiyet vermemesi açısından, ortamın sürekli havalandırılması gerekliliği de sayılabilecek önlemler arasında.
Farklı renk ve desen seçenekleri bulunan vinilleri, kendiniz, dilediğiniz şekillerde kesebilme hakkına da sahipsiniz; bu sebeple, her tür ev dekorasyonunda tercih edilebilecek uygulamalardan bir tanesi.
Pek çok kamu kuruluşunda ve trafiğin kalabalık olduğu yerlerde vinil kullanılmasının sebebinin sesi tutma özelliği olduğunu da belirtmek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir