Genel

Vişnenin Faydaları ve Özellikleri

Vişne gülgiller ailesindedir.Kiraz ile benzerlikler gösterir.Ancak kirazdan daha düşük şeker oranına sahip olduğu için ekşi bir tadı vardır. Şeker oranı az olduğu için daha az kalori içerir. Vişne ülkemizin her köşesinde yetişmektedir. Vişne vücut için herhangi bir alerji reaksiyon göstermez.

Vişnenin Faydaları ve Özellikleri

<!–adsense–>Vişne içerisinde yüksek oranda A,C ve E vitamini,beta-karoten ve güçlü antioksidanlar barındırır. Aynı zamanda sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor minarelerini içerir.

Vişne ağacının kabukları ateş düşürücü,ve ağrı kesici olarak kullanılır. Mikrop öldürücü etkisi vardır. Yenildikten kısa süre sonra diyareyi keser.Sapları kaynatılarak idrar söktürücü olarak içilir. Mideyi güçlendirir. Melatonin vücuda rahatlık vererek uykunun düzene girmesini sağlar.

Vişnede bulunan antosiyanin kolon kanseri olasılığını düşürür. Ve antosiyanin sayesinde sporda oluşan kas zedelenmesinde olumlu etki gösterir. Diyabet hastaları için antosiyanin ilaç görevini görmektedir. Yine antosiyanin ve bioflayonoitler iltihap gidermek için kullanılır.

Günlük bir bardak vişne suyu tüketilmesi vücudunun antioksidan ihtiyacını karşılar. Vücutta biriken fazla suyun dışarıya ter ile atılmasını sağlar. Damarların sertleşmesini engelleyerek kan basıncını düzenler. Karaciğer ve midenin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Belli bir miktar vişne tüketimi eklem kireçlenmeleri ve gut hastalığı için rahatlatıcı bir etki vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir