Genel

Yaşlanmaya Karşı Cilt Bakımı: Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Tedaviler

YAŞLANMAYA KARŞI GELİŞTİRİLEN TEDAVİLER
Kozmetik şirketlerinin en fazla gelişime gösterdikleri alanlardan biri de yaşlanmaya karşı geliştirdikleri ürünlerdir. Orta yaşlarına ulaşan, doğum oranının yüksek olduğu yıllarda doğmuş kuşak, cilüerinin daha genç ve taze görünmesi, kırışıklık ve çizgilerin silinmesi, yıllarca güneşlenmenin yarattığı hasarın yok olması ve genel olarak yaşlanma izlerinin azalmasını sağlayacak ürünleri kullanmaya eğilimlidir. Bazı ürünler için abartılı iddialarda bulunulsa da, araştırmalar bazılarının gerçekten işe yaradığını göstermiştir. Sonuçlar insanların hoşuna gidecek kadar çarpıcı olmayabilir ama aşağıdaki ürünlerin düzenli kullanımı, cildinizin görünüşünde ve sağlığında değişiklik yaratabilir.<!–adsense–>
ALFA-HİDROKSİ ASİTLER (AHA’LAR)
Bu asitler, birinci sınıf kozmetiklerden eczane ürünlerine kadar artık yaygın olarak bulunmaktadır. AHA’lar süt, şeker kamışı ve elma gibi maddelerden elde edilmiş, doğal olarak oluşan asiüerdir. Hafiften ortaya kadar keskinliklerine bağlı olarak gözenekleri açmaya ve cildin yüzeyinde yığılmış ölü hücreleri yok etmeye yarayan cilt soyucu etkileri vardır. Böylece cilt hem görünüm hem de doku olarak daha pürüzsüz olur. AHA’lar ayrıca deri hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak derinin daha genç görünmesine neden olur. Genellikle dermatologların uyguladığı daha yüksek keskinlikte AHA’lar, derinin daha esnek görünmesine ve hem kolajen hem de elastik bağların daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilir. AHA’lar genellikle cildi temizledikten sonra ve nemlendirmeden önce günde bir ya da iki kez uygulanır.
Dikkat
■ Kızarıklık, batma, soyulma ve kaşıntıya neden olabilecekleri için AHA’ları dikkatli kullanın. Genellikle geçici olan bu tür yan etkiler, düzenli kullanımla kaybolur.
AHA’lar, cildinizi güneş ışığına daha hassas duruma getirebileceği için açık havada yüksek korumalı bir güneşten koruyucu
krem kullanın.

BHA’LAR (BETA-HİDROKSİ ASİTLER)
Bu asitler, yapısal olarak AHA’lardan biraz farklı olsalar da benzer sonuçlar verirler. Bazı çalışmalar, BHA’ların daha etkili cilt soyma özelliğine sahip olduğunu göstermektedir. BHA’lar aynı zamanda cildi daha az tahriş eder, böylece daha az pullanma ve kuruluk oluşur.
VİTAMİN İÇEREN KREMLER
Vitamin yönünden zengin beslenme, cildinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilir. Cilt bakım ürünleri üreten şirketler bunları yüzünüze uygulayarak da yararlanabileceğinizi öne sürmektedir. Dermatologlar ve kozmetik şirketleri, vitamin içeren ürünlerin yararları konusunda fikir ayrılığına düşmektedir. Asıl sorun, esas bileşenlerin kolajen ve elastin üretimini uyarmaya yetecek kadar cildin derinlerine işleyip işleyemeyeceğidir. İşleyemiyorlarsa yaşlılık belirtilerine karşı kalıcı etkileri olamaz. Yaşlanmaya karşı geliştirilen ürünlerden en sık kullanılan iki tanesi, A ve C vitaminleridir.
■ C vitamini içeren ürünlerin; göz çevresindeki çizgileri azalttığı, kırışıklık görünümünü hafiflettiği ve cildinizi daha kolay toparlanabilir ve elastik hâle getirdiği öne sürülmektedir.
■ Bir A vitamini türevi olan Retinol’ün, hasar görmüş kolajeni onarmaya ve cildi güçlendirmeye yardım ettiği söylenir. Ayrıca cilt hasarı izlerini azaltabildiği ve ince çizgilerle kırışıklıkları düzelttiği de öne sürülmektedir.
RETİNOİK ASİT
Retinoik asit, A vitamini türevidir ve uzun süredir akne tedavisinde kullanılmaktadır. İnce çizgiler ve kırışıklıkların görünümünü ve renk değişiklikleri, lekelenmeler ve kuru cilt gibi erken beliren yaşlanma izlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. AHA’lar gibi retinoik asit de yavaş bir ölü hücre temizliği ve cilt soyulmasına neden olur. AHA’lardan çok daha güçlüdür ve daha
derin katmanlara işlediği konusunda bazı kanıtlar bulunmaktadır. Böylece kolajen dokularının yeniden üretilmesini desteklemeye yardımcı olarak cildin daha sıkı ve daha elastik görünmesini sağlar.
■ Retinoik asit, yalnızca reçeteyle alınabilir. Genellikle üç ile altı ay arasında bir
süre için her gece temiz cilde uygulanır. Sonrasında da haftada birkaç kez kullanılabilir.
■ Başlangıçta cilt soyulması, hafif bir yanma ve kızarıklık dikkatinizi çekebilir. Ürünü daha seyrek kullanmak işe yarayabilir ve bu etkiler genellikle zaman içinde geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir