Kategoriler
Yaz Aylarında Yıpranmış ve Güçsüz Saçlar İçin Bitkisel Bakım

Yaz Aylarında Yıpranmış ve Güçsüz Saçlar İçin Bitkisel Bakım

Yaz aylarının getirdiği nem ve güneşin yakıcılığı saçımızın yıpranmasına neden olur. Denize girildiğinde denizdeki aşırı iyot saçımızın doğal yağını alarak kurutur. Aynı şekilde havuza da girildiğinde havuzun temiz olması için atılan madde olan klor saçımız için zararlı bir etkendir. Saçımız her gün yıkanmaktan ve nemin verdiği etkenden dolayı saçımız parlaklığını ve doğal yağını kaybeder. Saçımızın doğal hacimli görünümü, özgü yağını, parlaklılığı kazanması için bitkisel kür uygulamamız gerekir.

Yaz Aylarında Yıpranan ve Güçsüz Saçlar İçin Bitkisel Saç BakımıSaçımız gücünü kaybetmiş ise protein tedavisi uygulanması gerekir. Protein tedavinde zeytinyağı, iki yumurta, sirke ve gliserin gereklidir. İki yumurtayı bir kaba koyarak 10 dakika kadar çırpın. Daha sonra içerisine birer çorba kaşığı gliserin, sirke ve zeytinyağı ekleyip tekrar 10 dakika çırparak birbirine yedirin. Bu kürü saçlarımızı güzelce şampuanladıktan sonra öncelikli kıl kökleri daha sonra bütün saça sürün. Saçımızdaki bu bakım 20 dakika bekletildikten sonra iyice durulayın. Ve daha sonra sadece şampuanla tekrar yıkayın.

Parlaklılığını Kaybetmiş Saçlar İçin Bitkisel Bakım

Parlaklılığını kaybetmiş saçlar için ise zeytinyağı tedavisi uygulanması gerekir. Zeytinyağlı yumurta tedavisi saçın parlaklılığını geri kazanmasında yardımcı olacaktır. Bu bakımı uygulamak için bir yumurta sarısı ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı yeterlidir. Zeytinyağını ve yumurtayı bir kaseye alarak güzelce çırpın. Yaptığımız bu karışımı saç diplerine masaj yaparak sürün. Bu kür saçta 10 dakika bekletildikten sonra ilk önce durulayın. Daha sonra şampuan ile yıkayın. Saç diplerine sürürerek yedirin.

Yıpranmış Saçlar İçin Bitkisel Bakım

Saç tamamen yıpranmış ise saçın eski halini kazanması için saç bakım toniği uygulayacağız. Bu tonik sayesinde saç kendi yağını, nemini ve parlaklığını kazandıracaktır. Bu kür için ise gerekli malzemeler birer adet A ve E vitamin kapsülü, bir fincan kaynamış su, bir tatlı kaşığı polen eğer yoksa balda olabilir ve bir çorba kaşığı badem yağı yeterlidir. Eğer kapsülleri tahsis etme imkanımız yok ise birer tatlı kaşığı ceviz yağı kullanabiliriz. Bir kaba bütün malzemeler katılarak karıştırılır. Saçın dayanabileceği kadar sıcaklık kadar kürün ısısı ayarlanır. Yapılan bu karışımı saç diplerine yedirene kadar sürün. Kürün saçta ısısını kaybetmemesi için başa sıcak bir havlu veya sıcak tutabilecek aparatlar kullanın. Saçın ısınması isteniliyor. Çünkü saça ısı uygulayınca saçtaki gözenekler açılı bu sayede vitaminlerin gözeneklerden saçın ana yapısına geçmesi sağlanır. Bakım saça uyguladıktan 20 ile 30 dakika sonra ılık su ile durulanır. Doğal saf sabun veya şampuan ile yine ılık suyla yıkanır. Saç derisinde 10-15 dakika sonra hafif bir kızarıklık görülebilir. Çünkü yapılan bakım kanın hızlanmasını sağlayacaktır. Bu durum hem geçici sıcaklık hem de geçici kızarık yapabilir.


YORUMLAR