Genel

Yürüyüşün Bildiğimiz Ve Bilmediğimiz Faydaları

Yürüyüş yapmanın faydalarının, saymakla bitmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle de hayatımızın 24 saatlik dilimlerinde, yarım saatlik bir kısmı yürüyüşe ayırmak bizim için bir ihtiyaç olmasının yanısıra; aynı zamanda da bir ön tedavi niteliği taşımaktadır.
Günün yarım saatlik dilimlerinde yapılan yürüyüş ile, beynin hippocampus bölümünün büyümesini sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Hippocampus, beyinde, hafızayı net olarak canlı tutan bölümdür. Bu nedenle de 55 – 60 yaşından sonraki kişilerin hafızalarının zayıflamaya başladığını düşünecek olursak hippocampusun da küçülmeye başladığını anlayabiliriz. Bu sebepten dolayıdır ki, yürüyüşün beynimize olan faydalarını saymakla bitiremememiz gayet doğaldır.
Yürüyüş denildiği zaman ise aklınıza spor salonlarında yapılan egzersizler gelmemelidir. Yürüyüş yaparak, hem beyninizin hippocampus bölümünü güçlendirirsiniz; hem de psikolojik olarak kendimizi iyi hissetmemizi sağlamaktadır. Yürüyüş yapan bayanların yağlarının eridiğine dair bilgileri ise bilmeyenimiz yoktur. Bu nedenle, hayatınızın doğal seyrinde, sağlıklı bir şekilde devam etmesini istiyorsanız; 45 yaşından itibaren her gün yarım saatlik bir zamanınızı yürüyüşe ayırmayı kesinlikle unutmayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir