Kategoriler
Yüzdeki Gözenekleri Kapatmak İçin Ne Yapmalı?

Yüzdeki Gözenekleri Kapatmak İçin Ne Yapmalı?

Yüzde bulunan gözenekler nasıl kapanır? Yüzdeki gözenekleri kapatmak için ev yapımı çözümler vermek istiyoruz. Yüzdeki gözenekleri kapatan doğal maskeler ve bitkisel tedavi yöntemleri yazımızda:

Yüzdeki Gözenekleri Kapatmak İçin

Size bakan insanların dikkatini ilk çekecek yeriniz yüzünüzdür. Yüzümüzün her zaman bu nedenle en iyi şekilde görünmesini istiyoruz. Geniş gözeneklere sahip cilt yüzümüz için en son isteyeceğimiz şeyler arasındadır. Ne kadar gözeneklerimiz az tıkalı ve ne kadar sıkıysa yüzümüzün görünüşü de o kadar güzel olacaktır. Kirin ve yağın geniş gözenekler ciltte tutunmasına daha yatkın olacağından cilt sağlığı açısından da gözeneklerin sıkı olması oldukça önemlidir.

Yüzdeki Gözenekleri Kapatmak İçin: Yumurta ve limon

2 adet yumurtanın beyazını ayırın ve yarım limonun suyunu bunların üzerine ekleyerek iyice çırpın. Yüzünüze ve boynunuza bu karışımı sürdükten sonra bu şekilde 15 dakika bekleyin. Ilık suyla daha sonra durulayın. Bir ay boyunca bu tarifi günaşırı uygulayarak gözeneklerinizi oldukça sıkılaştırabilirsiniz. Limon suyu karışımda bulunduğundan dolayı maskeyi uyguladığınızda durulamadan direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmamanız cilt sağlığınız açısından önemlidir.

Yüzdeki Gözenekler İçin: Nohut unu ve kaymak

2 yemek kaşığı kaymak ve 1 yemek kaşığı nohut ununu iyice karıştırın. Yüzünüze bu karışımı sürüp 20 dakika bu şekilde bekletin. Yüzünüzü 20 dakika sonra soğuk suyla durulayın. İstediğiniz şekilde gözenekleriniz sıkılaşana kadar haftada 2 kere bu tarifi uygulayabilirsiniz.

Yüzdeki Gözenekleri Kapatmak İçin Papaya Maskesi

Cildin gözeneklerini sıkılaştırıp elastikiyetini arttıran antioksidanlardan papaya meyvesinin içerisine bolca bulunur. Olgun ve taze bir papayayı püre haline getirin. Bu püre papayayı yüzünüze sürerek 15-20 dakika beklemesini sağlayın. Daha sonra ılık suyla durulayın. Bu haftada bir uygulayacağınız yöntem cildinizi sıkılaştırırken daha da cilt renginizi parlak yapacaktır.

Yüzde Bulunan Gözenekleri Kapatmak İçin Kil Maskesi

1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı süt ve 2 yemek kaşığı kili iyice karıştırın. Yüzünüze bu karışımı sürün ve bu şekilde 15-20 dakika bekletin. Daha sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Cildinizin nemlenmesini sağlayacak bu maske açık gözeneklerin kapanmasında da birebirdir.

Yüzdeki Gözenekleri Kapatmak İçin Bal Maskesi

Bal oldukça doğal bir cilt temizleyici olduğu için tek başına da kullanılabilir. İyice yüzünüzü yıkadıktan sonra bir pamuk topu yardımıyla yüzünüze ovalayarak balı sürün. Ovalama işlemi bitince bu şekilde 10 dakika durun. Daha sonra ılık suyla durulayın. Tıkalı gözeneklerin içerisinde birikmiş kirleri yok etmek için oldukça etkili bir yöntemdir.

Gözenekleri Geçiren Buz küpleri

Bir diğer ciltteki gözenekleri sıkılaştırmanın etkili yolu da yüzünüzü buz küpleriyle ovalamaktır. Birkaç adet buz küpünü bunun için ince bir beze koyun ve oval hareketlerle yüzünüzü ovalayın. Günde bir ya da iki defa bu işlemi 5-10 dakika arasında tekrar ederek gözenekleri sıkılaştırabilirsiniz.

Gözeneklere Karşı Domates suyu

Domatesin içerisinde yer alan C vitamini gözenekleri temizlemek için etkili olacaktır. Bir adet domatesin suyunu çıkartın. Bir çay kaşığı balı bu suya ekleyerek karıştırın. Yüzünüze bu karışımı sürerek 15 dakika kurumasını bekleyin. Ilık suyla daha sonra durulayın. Günaşırı bu işlemi devam ettirerek istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Yüzdeki Gözenekleri Kapatmak İçin Salatalık Suyu

1 adet orta boy salatalığı suyuna birkaç damla gül suyu ekleyin. Yüzünüze bu karışımı sürün ve 20 dakika bekleyin, yüzünüzü daha sonra yıkayın. Cilt dokunuz bu işlem sayesinde onarılmış gözenekleriniz sıkılaşmış olacak. Günlük temizliği rutinine bu ferahlatıcı yöntemi ekleyebilirsiniz.

Yüzdeki Gözenekleri Kapatan Aloe Vera Maskesi

Tüm cilt tipleri için hemen hemen uyumlu bu maske cildinizdeki gözenekleri derinlemesine temizler ve onları sıkılaştırır. Aloe vera jeli ve balını eşit miktarda alarak karıştırın. Yüzünüze bu karışımı yaydıktan sonra 10 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın.

Portakal Kabuğu

Ölü cilt hücrelerini gözenekleri tıkayan cildin yüzeyinden atan bir maske olan portakal maskesini kolaylıkla deneyebilirsiniz. Blenderla portakal kabuklarını çekip yüzünüzü bu parçalarla ovalayabilirsiniz. Ciltte oluşan ve gözeneklerinizi büyüten tıkanıklıkları bu şekilde açmış olacaksınız.871 defa okundu

YORUMLAR

3 Yorum Yapılmış

  1. Gözenekleri kapatmak için tavsiyelerinizi deneyeceğim

  2. Maske tariflerinizi beğendim, denemeyi düşünüyorum

  3. Gözeneklerimden şikayetçiyim, umarım bu maskelerin faydası olur…