Çiğ Bademin Faydaları Nelerdir? Çiğ Badem Neye Yarar?

Bu yazıda çiğ bademin faydaları hakkında bilgiler vereceğiz. Çiğ bademin besin değerleri, faydaları ve zayıflamaya etkisinden bahsetmek istiyoruz.

Çiğ Bademin Faydaları Nelerdir?

Yağlı tohumlar dediğimiz uzun yıllardır bir grup yiyecek olan badem, ceviz, çekirdek, fındık, fıstık gibi yiyeceklerin içerdikleri kaliteli yağ asitleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Ancak yağlı oldukları kadar bu yiyecekler yüksek kalorili olduğu için hastalara kilo aldırır endişe ile pek önerilmezdi. Artık belli bir sayıda da olsa verilebiliyor.

Çiğ Bademin Faydaları Nelerdir? Çiğ Badem Neye Yarar?

Çinko, kalsiyum, demir, potasyum, E vitamini gibi mineral ve vitaminler bademin içeriğinde bulunur. Ayrıca kanserden, içerdiği amigdalin maddesi koruyor. Bunun yanı sıra ko-enzim Q10 ve Omega-3 seviyesi çok yüksek olduğu için tavsiye edilir. Kalp hastalıklarından, bu enzim ve yağ asidi koruyup, aynı zamanda yaşlanmayı geciktiriyor. Düzenli olarak bademi tüketmek kötü kolesterol olan LDL’yi %6 ila %15 oranında düşürüyor.

Uzmanlar, bademin kaliteli protein içermesi ve sağlıklı yağlardan yana zengin olması nedeni ile tok tuttuğunu vurgulayarak şu şekilde avantajlarını anlatıyor; bağırsak hareketlerini, lif oranı yüksek olduğu için arttırır. Her yere kolaylıkla taşınıp, tüketilebilir.

Badem tercihinizi tuzsuz ve çiğ olandan yana tercih etmelisiniz. Bir defada da en fazla 15 tane yemeye dikkat etmelisiniz.

  • Satın alırken çiğ ve tuzsuz olanı seçin.
  • Kabuklu ve kabuğu kolay kırılabilen olanları mümkün olduğunca tercih etmeye çalışın.
  • Özellikle ara öğünleri tercih edin. Az yağlı ayran ve sütle beraber mükemmel bir ikili oluşturuyor.
  • Bademle birlikte meyve yediğinizde glisemik indeksi düşürmüş olursunuz. Tok kalmanıza da bu durum yardımcı olur.
  • Bir öğün olarak yiyecek bir şey bulamadığınızda 50 adet bademi tek öğünde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Çiğ Bademin Zayıflamaya Faydaları

BENZER:  Keten Tohumu Nasıl kullanılır? Keten tohumu ve Özellikleri

Araştırmacılar diyet yapan iki grup belirleyip, ilk gruba on hafta boyunca düşük kalorili diyet ve ara öğünde belli bir miktar badem verdi. %18 oranında badem verilen grubun kilosunda azalma görülürken, diğer badem yemeyen grubun ise kilosundaki düşüş %11 olmuştur. Ayrıca ilk grubun bel çevresinde görülen %14’lük azalma diğer grupta %9 olarak saptanmıştır.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir