Dudaklarınız İçin Etkin Tedavi Yöntemleri

Pek çok kişi, sağlıklı; ve aynı zamanda da estetik bir görünüme sahip olabilmek için bakım, sabır, özen; ve önemin gerekliliğinin farkına varmalı. Tüm bu bileşenler bir araya geldiği takdirde, hem sağlıklı; hem de estetik görünümlü dudaklara sahip olabilmeniz de mümkün.
Sağlıklı; ve herşeyden önce de yaşlanmayan dudaklara sahip olmak istiyorsanız, dudaklarınızı güneşten korumanız gerektiğini bilmelisiniz. Rujlarınızı güneş koruyuculu olanlarından tercih etmelisiniz. Bunun yanında, rujlar içerisinde yer alan kimyasallardan olumsuz etkilendiğinizi düşünüyorsanız yama testi yaptırmalısınız. Ve aynı zamanda Angelina Jolie’nin dudakları gibi dolgun dudaklara sahip olmak istiyorsanız da dolgu maddeleri ile dudaklarınızı dolgunlaştırmaya çalışın.
Dermatoloji uzmanlarının vermiş olduğu bilgiye göre, dudaklarımız, vücudumuzun en hassas organlarından bir tanesi; ve belki de en hassası. Bu nedenle de çok iyi bakılması gerekmekte. Dudaklarımızda melanin maddesi oldukça az miktarda bulunuyor; bunun yanında yağ dokusu bakımından da azlık sorunu yaşayan dudaklarımızın hassas olmasının en önemli nedenleri bu iki etkendir. Bundan dolayıdır ki, cilt bakımı kadar, dudak bakımına da önem vermemiz gerekmektedir.
Dudaklarımızın tahriş olmasının en önemli nedenlerinin başlıcalarını şu şekilde sıralayabilmek mümkündür: iklim değişiklikleri, cilt bakım ürünlerinin dudaklara da temas etmesi, dudakların güzelleşmesi adına kullanılan dudak kozmetik malzemeleri, diş doktorlarımızın kullanmış oldukları dolgu malzemeleri…
Dudaklarınız tahriş olduğunda, kızarıklık, çatlama, kanama veya gerilme gibi problemlerle karşılaşırsınız. Bu nedenle tedaviye ihtiyacınız olur. Dudak çatlamasında, herşeyden önce dudaklarınızı tahriş eden maddeyi kullanmamanız gerekmektedir. Hangi kozmetik maddenin dudaklarınızı tahriş ettiğini anlamak için ise, sırtınıza bir yama testi yaptırmanız gerekmektedir. Yama testi ile, neye karşı alerjinizin olduğu tesbit edilir; ve bir daha kullanmamanız önerilir. Alerji testi için sırtınıza, 48 saat ile 72 saat arasında bekletilmek üzere alerji yapabilecek olan maddeler yapıştırılır. Bu maddeleri çıkartmamanız; ve ıslatmamanız gerekmektedir. Test sonucunda, hangi maddenin size alerji yaptığı belirtilir. Siz de, ruj ya da parlatıcı alırken, alacağınız ürünün etiketine bakar; ve içeriğinde, size alerji yapan madde var ise almazsınız.
Dudaklarınıza uyguladığınız ruj ya da parlatıcının dudaklarınız için hiç bir alerji etkisi yaratmadığını düşünüyorsanız; ya da yama testinde herhangi bir sorun ile karşılaşmadıysanız, güneşin olumsuz etkilerinden kendinizi korumanız gerekmektedir. Güneşin etkisi nedeniyle, dudaklarınızda bulunan kalojen doku zarar görebilir; kırışıklıklara ve dudak çevresinde lekelenmelere sebep olabilir. Bu nedenle, koruyucu faktör içeren dudak bakım ürünlerinden faydalanmanız gerektiğini de unutmamalısınız.
Dudaklarınızın kuruduğunu hissettiğinizde, dudak nemlendiricilerden yardım almanız gerekmektedir. Dudak nemlendiricilerin de güneş koruyucu etkisinin olmasına özen göstermelisiniz. Yaz aylarında havuz ve deniz suları, güneş ışınlarının daha dik gelmesi gibi nedenlerden dolayı alt dudakların, üst dudaklara oranla daha çok tahriş olacağını da unutmamanız gerekmektedir.
Günümüzde pek çok kadın, gerek dudaklarının gerçekten ince olması sebebiyle; ve gerekse de dolgun dudaklara sahip olabilmek için, estetik yöntemlere baş vurmaktadır. Bu nedenle de dolgu maddelerinden sıkça faydalanılmaktadır. Dolgu maddeleri bir takım asitli malzemelerden oluşmaktadır; ve bu asitli malzemeler dudaklara enjekte edilerek uygulanmaktadır. Poliklinik koşulların sağlanması ile uygulanan enjeksiyon yöntemi ile, enjeksiyon öncesinde, anesteziyi gerçekleştirmek için krem sürülür; kısa süren uygulama sonrasında kişi günlük yaşantısına geri dönebilmektedir. 6 ay gibi bir süre kullanılabilecek olan dolgu maddelerinin enjeksiyonu yöntemi ile kişiler daha etkin kullanım gerçekleştirmek istiyorlarsa, aşırı sıcak ve soğuk tüketiminden; ayrıca da sert masajlardan ellerinden geldiğince uzak durmalıdırlar.
Yaz aylarında, dudaklara en çok uygulanan tedavi yöntemlerinden bir tanesi de uçuk tedavisidir. Uçuk, yaz aylarında daha çok ortaya çıkmaktadır. Çünkü güneş, uçukları daha çok alevlendirmektedir. Uçuk tedavisinde, dudak üzerine uygulanacak olan harici maddelerden yararlanılır, ancak etkin sonuç elde edilemez ise, mutlaka tablet kullanımı gerektirmektedir. Güneşten kaçınmak da, uçuk tedavisindeki en etkili yöntemlerden bir tanesi olarak sayılmaktadır.
Bunların dışında, dudaklarınızın daha ışıltılı görünmesini istiyorsanız, şunları da yapabilirsiniz:
Sabah ve akşam olmak üzere günde iki sefer, dudaklarınızı yumuşak bir fırça ile ovabilirsiniz. Bu uygulama, dudaklarınız için, yüzeysel peeling etkisi yaratacaktır.
Dudaklarınızı makyajı, işiniz bittikten sonra mutlaka temizleyin.
Güneş ışınlarının, dudaklardaki kolajen maddesini etkileyerek dudak kanserine sebebiyet verebileceğini sakın unutmayın. Dudaklarınızda, küçük, kırmızı, kepek gibi lekeler gördüğünüzde, mutlaka tedavi yöntemlerini uygulamalısınız. Aksi takdirde, dudak kanseri riski ile karşı karşıya olan grup içerisinde yer alma riskiniz bulunmaktadır.

BENZER:  ''Çok Sık Acıkıyorum Ve Çok Kilo Aldım!''

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir