Kolesterolü Düşürmek İçin: Kolesterolü Düşüren Bitkiler ve Meyveler

Bitkilerin yararlarından biride kolesterolü düşürmesidir. Kolesterolün çoğunu vücut kendi üretir. Şişmanlık stres kandaki yağ oranını artıran etkenlerdendir. Vücuda alınan besinler az bile olsa kolesterol üretebiliyor. Kızartma, çok yağda pişen yiyecekler kandaki yağı artırarak kolesterolü artırabiliyor. Bu yüzden bu durumlardan kaçınmalıyız.

Kolesterolü Düşüren Bitkiler ve Meyveler

<!–adsense–>Bazı bitkiler kalp damar hastalıklarına sebep olan kolesterolün kandaki değerlerin düşmesine yardımcı olur. Kolesterol düşürücü bu bitkiler limon, havuç, portakal, elma, greyfurt, ceviz, fındık, zeytin, kırmızı biber, sarımsak, soğan, enginar, domates, brokoli, maydanoz, soya ürünleri ve tahıllardır. Yulaf, pirinç ve arpanın kabuğunda bulunan posa, karaciğerde kolesterol sentezini engeller. Ayrıca kandaki kolesterolü düşürdüğü bazı üniversiteler ve kişiler tarafından kanıtlanmıştır.

Kolesterolü Düşüren Meyveler

Limon, havuç, portakal, elma gibi kolesterolü düşürülen meyveler posalarıyla birlikte tüketilmelidir. Suyu sıkılmamalı kabukları soyulmamalıdır. Aşırıya kaçılmadan sürekli tüketilmesi gereken yiyecektir. Uzmanlar yiyeceklerdeki posanın kandaki kolesterolü düşürdüğünü vurgularlar.

Fındık, badem ve cevizi tüketirken dikkatli olunması gerekir. Çünkü kalp sağlığı korumak ve kandaki kolesterolü düşürmek için yağ asitleri içerir. Fazla alındığı takdirde kolesterolü çıkartabilir. Günlük 5 ile 8 tane arası fındık, 1 yada 2 tane ceviz yeterlidir.

Kolesterolü Düşürücü Bitkisel İksirler

Kolesterol düşürücü bitkisel iksirlerde vardır. Bunlardan bazıları zencefilli, zerdeçallı çaydır. Bir bardak su kaynatılır ve içine bir çay kaşığı zencefil katılır. 10 dakika demlendirdikten sonra günde 2 ile 3 bardak içebilirsiniz. bir bardak suya 4 ile 10 gram arasında zerdeçal katılır ve 10 dakika kaynatılarak demlendirilir. Günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Prof. Dr. Ahmet Maranki Kolesterol Düşüren Bitkiler

Kolesterol düşürücü besinler ve gıdalar

Kolesterolü Düşüren Besinler

BENZER:  Güzel Görünmenin Yolları, Güzel Giyinmenin Sırları

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir