Kudret Helvası Manna Nedir? Kudret Helvasının Faydaları

Kudret Helvası Manna nedir? Bu yazımızda kudret helvası hakkında merak edilen bazı soruları cevaplamaya çalışacağız: Kudret helvasının faydaları nelerdir? Kudret helvası nerede satılır? Kudret helvası manna nasıl yapılır? Kudret helvası fiyat ve özellikleri:

Kudret Helvası Manna Nedir?

Halk arasında diğer isimleri; Gezengevi, Gezengi, Gezengebi, Yağcı Pelidi gibi isimlerle anılır.

Bal kokusunda sarımsı-beyaz renklere sahiptir. Bileşiminde ise glikoz, %90’a kadar mannitol, reçine, fruktoz ve musilaj vardır.

Halk arasında kudret helvası, müshil, besleyici ve yumuşatıcı olarak kullanılır. Kudret helvası Güneydoğu Anadolu köylerinde kurutulur, beyaz bir bezin içinde dövülür ve topak haline getirildikten sonra satılır. Ya da su ile kaynatılarak pekmezi yapılır. Bu besleyici özelliğe sahip pekmeze akıt denir. Ayrıca kurt baklası denilen bir cins tatlı da kudret helvasından yapılır.

Bakara suresi 57. ayette adı geçen kudret helvası, dinler tarihinde de önemli bir yere sahiptir:

Ve sizi bulutlarla gölgeledik; size kudret helvası ve bıldırcın gönderdik; “Verdiğimiz güzel nimetlerden yiyin” (dedik). Gerçekte onlar bize değil, kendilerine kötülük ediyorlardı.

Kudret Helvasının Tarihi ve Önemi

Eskiden Mısır çarşısında müshil olarak çok aranırdı. Kudret helvası besleyici, tat verici, müshil ve göğüs yumuşatıcı özellikleri ile bilinirdi. Hatta Bizans hekimlerinden Aetius (502-575) kanamalarda özellikle de ameliyatlarda, kanamalarda kan durudurucu olarak kullanırdı. Kudret helvası bunun için serpilmiş bir sünger, kanayan bir yere bağlanırdı. Salh bin Nasrullah XVII. Yüzyılda, öksürüğe kudret helvasını kullandı.

Edirne aktar dükkanlarında XVI. Yüzyılda çok satılan kudret helvası, eski aktariye defterinin de baş köşesini işgal ederdi. 1690-1691 tarihli bir aktariye defterinde bu nedenle ve 1774 tarihli bir ecza defterinde kayıtlıdır.

Kudret Helvasının Faydaları

Kudret helvası müshil olarak kullanılır. Geleneksel olarak halk reçetesi; süt içinde 1-10-20 gr kudret helvası müshil olarak alınır.

BENZER:  Çörek Otunun Faydaları Nelerdir? Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Kudret helvası nerede satılır?

Kudret helvasını bazı aktarlarda bulmanız mümkün.

Kudret helvası manna nasıl yapılır?

Kudret helvası Fraxinus Ornus ( Oleaceae) bitkisinin çizilmesiyle elde edilen koyu kıvamlı bir maddedir. Sicilya, Macaristan ve Akdeniz bölgesi  yerlerde bu bitki bulunur. Türkiye’de ise Seyhan (Kozan ormanları), İzmit, Maraş’ta vardır.

Bu bitkinin çizilmesini bazen ufak böcekler de sağlar, onların çizdiği yerlerden akan bitki öz suyu ile kudret helvasının oluştuğu görülür.

Manna iksiri olarak bilinen altın tozundan yapılan sıvının kudret narıyla ilgisi yoktur.

K Harfiyle başlayan şifalı bitkiler

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir