Metabolizma Hızlandırma Yöntemleri: Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Artık metabolizmanızı hızlandırma ve uyandırma zamanı! Metabolizmanızı hızlandırıp yaza sağlıklı, formda ve fit girmek istemez misiniz? Sizlere metabolizma hızlandırma yöntemleri ve metabolizmayı hızlandıran yiyecekler hakkında bilgiler vereceğiz. Metabolizmanızı hızlandırmak için tavsiyelerimiz şunlar:<!–adsense2–>

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Kefir: Amerika ve İtalya da yapılan araştırmalar neticesinde kalsiyum miktarı kiloları da etkiliyor. Vücut için süt ürünleri çok önemli mineralleri içeriyor. Mesela yarım litre kefir, protein ve lesitin içeriyor ve günlük kalsiyum ihtiyacının %75 ini karşılıyor.

Sivri acı-biber: Acı biberin çok az miktarı bile alnımızda hemen terlemeye neden oluyor. Bunun sebebi biberdeki doğal acı maddesi kapsaisin. Tıpkı spor yaparken olduğu gibi bu madde de kısa süreli olarak vücut ısısını yaklaşık %25 oranında yükseltiyor. Kalori ihtiyacı da sonuç olarak geçici bir süre için artıyor.

Yeşil çay: Kolesterolü düşürmesi, kanser ve kalp krizinden koruması yeşil çayın bilinen etkileridir. Yapılan araştırmalar, aynı zamanda yeşil çayın yağın vücutta ve karaciğerde depolanmasını önlediğini de ortaya koydu. Vücuttaki ayrıca enerji tüketimini de arttırıyor.

Zencefil: Zencefilin köklerinde bulunan maddeler, kırmızı biberdeki gibi sindirim ve dolaşım sistemini uyarıyor. Baharat olarak yemeklerde kullanılan ya da çay olarak tüketilen zencefil aynı zamanda bağırsaklardaki ve midedeki gazı da yok ediyor.

Limon: Limon, C vitamini açısından zengindir. Bol bol bağışıklık sistemine enerji sağlar. Kaslar böylece daha fazla yağ yakar.

Soğan: Soğanın içinde bulunan kükürt bileşimi alicin kan dolaşımını uyarıyor, sindirimi harekete geçiriyor, vücutta olan fazla suyun atılmasını sağlıyor. Bunun yanında metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakımını arttırıyor. Sarımsak ve yeşil soğan da aynı etkiye sahiptir.<!–adsense–>

Tarçın: İnsülinin etkisini tarçın iyileştireceğinden daha az insüline ihtiyaç oluyor. Böylelikle yüksek insülin değerinin oluşturduğu komplikasyonlardan kaçınmak mümkün olabiliyor. Bu baharatlarla yemekleri tatlandırmakta fayda vardır.

BENZER:  Ender Saraç Formula 7 Zayıflama Hapı Soru Cevap

Somon: Zayıflatan besinlerin başında yer alıyor çünkü yağ açısından fakir, protein açısından da zengin bir besindir. Ayrıca yüksek iyot içeriği ile vücut metabolizmasının düzenlenmesinde önemli rol oynayan tiroit hormonunun salgılanmasında da görevlidir.

Metabolizma Hızlandırma Yöntemleri: Metabolizmayı Hızlandırmak için Tavsiyeler

  • Mutlaka güne iyi bir kahvaltıyla başlayın. Sabahları bir şey yemiyorsanız metabolizmanız yavaş çalışır.
  • 8-10 bardak gün içine su için. Metabolizmayı vücudun susuz kalması yavaşlatır.
  • Metabolizmanın çay, kahve ve yeşil çay içmek hızlanmasını sağlar.

<!–adsense2–>

  • Bol bol hardal tohumu ve acı biber tüketin. Vücudunuz bu sayede bol miktarda kalori yakacaktır. Günde birer çay kaşığı hardal tohumu ve acı temek metabolizmanızın %25 oranında daha hızlı çalışmasını sağlar.
  • Baharatı yemeklerinize eklemeyi ihmal etmeyin. Metabolizmanızı baharatlar yaklaşık %20 hızlandırır.
  • Haftada 4 ya da 5 gün egzersiz yaparak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Koşma, hızlı yürüme, bisiklete binme gibi aktiviteler kalori yakmanıza yardımcı olur ve siz egzersiz yaparken metabolizmanız da hızlanır. Metabolizmanız egzersizden sonra da belirli bir süre hızlı çalışır.
  • Haftada 2-3 defa yapılan ağırlık kaldırma ya da diğer çekme, kıvırma gibi güçlendirici egzersizler metabolizmanızı hızlandırır.

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir