Regaip Kandili Ne Zaman? Regaip Kandili Orucu Hangi Gün Tutulur 2022

Regaip Kandili Orucu Hangi Gün Tutulur 2022 ve Regaip Kandili Ne Zaman 2022 diye merak ediliyor. Regaip Kandili bu perşembe gecesi idrak edilecek. 2022 yılında 3 Şubat’ı 4 Şubat’a bağlayan gece Regaip Kandili. Regaip Kandili hakkında internette arama motorlarına vatandaşlar pek çok soru soruyorlar. Onları sizin için kısaca derlemeye çalıştık. Regaip kandilinde oruç tutmak sevap mı? Regaip Kandili’nde kaç gün oruç tutulur? Sadece Kandil günü oruç tutulur mu? Regaip kandili orucu neden tutulur? Kandil günü oruç tutmanın faziletleri nelerdir? Regaip orucu ne zaman tutulur? Regaip kandili ibadetleri neler, Regaip Kandilinde oruç tutulur mu? Regaip kandili orucuna ne zaman niyet edilir? Regaip Kandili Orucu Hangi Gün Tutulur 2022. Regaip Kandili hakkında bilgiler yazımızın devamında:

Regaip Kandili Ne Zaman 2022

2022 yılında Regaip Kandili 4 Şubat’ı 5 Şubat’a bağlayan gece idrak edilecek. 4 Şubat gecesi Regaip Kandili. Recep Ayı’nın ilk Cuma gecesi, Regaip Kandili olarak kabul edilir. Dinî açıdan güneşin batmasıyla önceki gün sona erer ve yeni bir gün başlar. İslamiyete göre Cuma gecesi, Perşembe günü güneş battıktan sonra başlar.

“Recebin ilk Cuma gecesi” dendiği zaman perşembeyi ilk Cumaya bağlayan gece anlaşılır. Regaip Kandili veya Regâib Kandili, Hicri takvime göre Recep ayındaki ilk perşembeyi cumaya bağlayan gece idrak edilir.

Regaip Kandili Orucu Hangi Gün Tutulur 2022

Bu mübarek günde oruç tutmak isteyenler için bilgi verelim: Regaip Kandili orucu, Recep Ayı’nın ilk Cuma’sı olan mübarek Regaip Kandili için tutulan oruçtur. Regaip Kandili için hangi gün oruç tutulacağı, kaç gün tutulması gerektiği de çok merak ediliyor. Öncelikle Diyanet İşleri‘nin konuyla alakalı cevabına bakalım:

Soru: Kandillerde oruç tutmak isteyen kişi, kandil gecesinin olduğu günde mi, bir gün sonrasında mı oruç tutmalıdır?

Cevap: Kandil geceleri için tutulan nafile oruçların asıl zamanı, geceyi takip eden gün olmakla birlikte, daha önceki günle birlikte oruç tutulabilir.

Kandil geceleri için tutulan nafile oruçların asıl zamanı, geceyi takip eden gündür. Bununla birlikte, daha önceki günle birlikte oruç tutulabilir.

BENZER:  Hakkında

Diğer Kandil geceleri için Kandil Gecesinden sonraki gün oruç tutulmaktadır. Ama Regaip Kandili Orucu her sene Cuma gününe denk geldiği için, tek gün oruç tutulması uygun görülmemiştir.

Peki 2022 yılında Regaip Kandili günü oruç hangi gün tutulur diyenler için Perşembe ile Cuma günlerinin ikisinde veya Cuma ile Cumartesi günlerinin ikisinde oruç tutulması tavsiye edilmiştir.

Mübarek Regaip Kandili Orucu Hangi Gün Tutulur 2022

Regaip Kandili için oruç tutmak isteyenler 4 Şubat gününü oruçlu geçirmelidirler. Bununla birlikte tek başına Cuma günü oruç tutmak uygun görülmediği için önceki veya sonraki günü de dahil etmek gerekmektedir. Bu sene için Regaip Kandili orucunun şu günlerde tutabilirsiniz:

  • 3 Şubat Perşembe ve 4 Şubat Cuma
  • 4 Şubat Cuma ve 5 Şubat Cumartesi

2022 Yılı Regaip Kandili’nde kaç gün oruç tutulur?

Cuma günü tek başına oruç tutmak, alimler tarafından mekruh sayılmıştır. Bununla ilgili Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “Sizden biri Cuma günü oruç tutmasın. Ancak bir gün öncesinden veya sonrasından tutuyorsa bu durumda Cuma günü oruç tutabilir.” (Ebu Davud, Savm, 50)

Regaip Kandili için oruç tutmak isteyenler, Perşembe ile Cuma veya Cuma ile Cumartesi günleri oruç tutabilirler.

Regaip Kandili’nde yapılacak ibadetler Nihat Hatipoğlu (Video)

 

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir