Uzun Covid Nedir? Uzun Covid Ne Kadar Sürer?

Uzun Covid Nedir? Uzun Covid Ne Kadar Sürer? Uzun covid belirtileri neler? Uzun covid hakkında merak edilenler. Uzun süren covid çocukları nasıl etkiliyor?

Uzun Covid Nedir?

Covid-19’a yakalanan ve enfeksiyonundan kurtulan insanların yorgunluk, kalp çarpıntısı, felç, beyin sisi ve nefes darlığı gibi bir dizi devam eden semptom yaşayabileceğini gösteriyor. Semptomların sekiz hafta ya da daha uzun sürmesiyle, “uzun süreli Covid-19” durumu ortaya çıkıyor. Koronavirüse yakalanan kişilerin 8 haftadan daha uzun süre sonra bile covid semptomlarını göstermesine uzun covid deniliyor.

Uzun Covid Ne Kadar Sürer?

Bilim insanları tarafından daha önce yapılan bir çalışmada, Covid-19 yakalanan her yedi kişiden birinin en az dört hafta, her 20 kişiden birinin en az sekiz hafta, her 45 kişiden birinin ise  en az 12 hafta boyunca uzun süreli Covid-19 ile mücadele ettiği ortaya koydu.

Uzun Covid Nedenleri

Uzun Covid’e tam olarak neyin sebep olduğu veya nasıl tedavi edileceği hala belirsizliğini koruyor. Bazı uzmanlar, hastalığın  bir kişinin bağışıklık sisteminin koronavirüs gittikten sonra bile savaşmaya devam etmesinden kaynaklandığına inanıyor.

Uzun Covid Çocuklarda da Görülüyor

Uzun süren covid semptomlarının aslında sadece yetişkinlerde görüldüğü sanılıyordu. Ama İsrail’de yapılan yeni bir araştırma çocuklarda da uzun covid görüldüğünü ortaya koydu. İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından yeni bir çalışma yapıldı. Üç ile 18 yaş arasındaki 13 bin 834 corona virüs bulaşmış çocukların aileleri ile anket yapıldı. Her on çocuktan birinin ‘uzun Covid’den muzdarip olabileceği ortaya çıktı. Uzun covid çocuklarda yüzde 10’un üzerinde görülüyor.

İllere göre vaka sayısı haritası Güncel 16 Eylül 2021

BENZER:  Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Yorum yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir